Buďte v obraze s „RSS“

rss1

Technologie RSS umožňuje uživatelům Internetu přihlásit se k odběru novinek z webu, který nabízí RSS zdroj (RSS feed, též RSS kanál, RSS channel). Tento zdroj se většinou vyskytuje na stránkách, kde se obsah mění a přidává velmi často (například zpravodajské servery – u tohoto webu tak časté změny nemáme).

RSS formát poskytuje obsah celého článku, příp. jeho část, odkaz na původní článek a také jiná metadata. Tyto informace jsou posílány jako XML soubor nazývaný RSS zdroj, webový zdroj, RSS stream, RSS feed nebo RSS kanál.

Jednoduše řečeno: Když kliknete  na některé z tlačítek, zaregistrujete si jako zdroj RSS tento web. Pokud si kliknete na butonek (tlačítko) RSSvždy, když přibude informace, dá Vám Vaše RSS čtečka vědětPokud kliknete na Komentáře v RSSdá Vám čtečka vědět vždy, když někdo napíše komentář k některému z článků.

Pokud je Vaším oblíbeným prohlížečem Internetu FireFox, můžete ideálně pouzít RSS čtečku SAGE, která se do něj přímo zaintegruje. Postupujte takto: Klikněte na TENTO ODKAZ, tím se Vám v novém okně otevře stránka se Sage. Potom klikněte na „click here to install“ a dejte otevřít. Aplikace se zkratkou xpi (modul FF) se zaintegruje. Vyvolat čtečku potom můžete Alt+Z nebo Nástroje (z Menu) a zvolit Sage.

Je ale dost možné, že ač o tom nevíte, už některý program pro čtení RSS máte nainstalovaný (třeba MS Outlook 2007). To zjistíte nejjednodušeji tak, že po kliknutí na odkazy, se Vám některý program sám otevře.  Pokud systém zahlasí, že pro tuto akci není asociována žádná aplikace, můžete zvolit výše uvedenou. Pokud nemáte FireFox, stáhnete si jej ZDE. Pokud jej nechcete, můžete zkusit moji oblíbenou výše zmíněnou čtečku.

Nebo zkuste některý odkaz na googlu.